شهید یدالله کلهر

نام: یدالله   |   نام خانوادگی: کلهر   |   نام پدر:

تاریخ ولادت: ۱۳۳۳/۶/۱۲   |   محل ولادت: شهریار – باباسلمان   |   سن: ۳۲

تاریخ شهادت: دی‌ماه ۱۳۶۵   |   شهادت: شلمچه – عملیات کربلای ۵

مزار: کرج – گلزار شهدای امامزاده محمد(ع)

 

زندگینامه سردار شهید حاج یدالله کلهر (قائم مقام لشکر ۱۰ سیدالشهدا)

یدالله در ۱۲ شهریور ۱۳۳۳ در روستای «باباسلمان» از توابع شهریار کرج در خانواده‌ای مذهبی و متوسط به دنیا آمد. وی پس از گذراندن دوران کودکی و دبستان به دلیل نبود امکانات در روستا، برای ادامه تحصیل به شهریار رفت، اما آنجا هم تا کلاس نهم توانست درس بخواند. بعد از آن به دلیل دوری مدرسه تحصیل را ترک گفت.

یدالله پس از ترک تحصیل در یک تانکرسازی مشغول کار شد. وی درسال ۱۳۵۱ همراه یکی از دوستانش در کار برق و سیم کشی ساختمان وارد شد و در شهر اصفهان یک پروژه بزرگ برق کشی را با موفقیت در اسرع وقت به پایان رساند. در سال ۱۳۵۳ مدتی به جوشکاری می پردازد و همان سال به سربازی اعزام می شود. وی چندین بار از سربازی فرار کرد و سرانجام دوره آموزش خود را در ارومیه و بقیه سربازی اش را در شاهپور گذراند.

پس از سربازی دوباره به کار برق ساختمان و جوشکاری و آهنگری روی آورد.

از ویژگی‌های آشکار وی در دوران جوانی، کمک به هم‌نوعان خود بود. او رفتاری بزرگ‌منشانه داشت و مردانگی و شجاعت در ذاتش بود.  

یدالله با شروع جرقه‌های انقلاب اسلامی وارد عرصه سیاسی ‌شد. جوانان محل را جمع کرده درباره حضرت امام و انقلاب برای آنان صحبت می‌کرد. وی نخستین کسی بود که در مسجد “بابا سلمان” تکبیر و شعار مرگ بر شاه سر ‌داد و مردم را به مبارزه علیه شاه ترغیب نمود. مدتی هم از سوی پاسگاه شهریار مورد تعقیب قرار گرفت. او با گروهی از جوانان در تصرف پادگان «باغشاه» سابق (میدان حر کنونی) همت گمارد. یک بار نیز در جریان مبارزات انقلاب، هدف اصابت گلوله قرار گرفت و مجروح شد.

 ***

پس از پیروزی انقلاب و ضرورت دفاع از کوی و برزن در تشکیل پایگاه‌های دفاعی و کمیته‌ها در مساجد برای حراست از دستاوردهای انقلاب در محل سکونت خود، نقش رهبری داشت و با دادن آگاهی به مردم، نسبت به رفع نیازهای آنان اقدام می‌کرد.

***

در شهریور ۱۳۵۸ با تشکیل سپاه کرج به عضویت این نهاد درآمد و به خاطر شایستگی‌هایش به عنوان جانشین عملیات سپاه کرج مشغول به خدمت شد.

وی در نخستین گروه اعزامی از سپاه کرج به کردستان، سرپرستی گروه را بر عهده گرفت و در آزادسازی شهر سنندج با وجود آن‌که نیروهای تحت فرماندهی او پس از پایان مأموریت به کرج بازگشتند، او در منطقه ماند و به فرماندهی عملیات شهر تکاب منصوب شد.

 ***

با آغاز جنگ تحمیلی، به کرج بازگشت و پس از سازماندهی تعدادی از نیروهای رسمی و بسیجی، به جنوب رفت و در همان روزهای نخست جنگ، جبهه «فیاضیه» در آبادان را تشکیل داد و مدتها به عنوان فرمانده محور جبهه فیاضیه مشغول خدمت شد.

کلهر در سال ۵۹ ازدواج کرد و سه روز پس از عروسی عازم جبهه شد. ثمره این ازدواج یک دختر است.

در عملیات «طریق‌القدس» با سمت فرمانده گردان وارد عمل شد که به دلیل نبوغ و رشادت‌ها و خلاقیت‌هایی که از خود نشان داد، جانشین تیپ «‌المهدی» شد.

در عملیات فتح‌المبین، بیت‌المقدس و رمضان، به عنوان فرمانده لشکر ۲۷، مسئول محور و در والفجر مقدماتی، جانشین تیپ نبی‌اکرم(ص) بود.

در عملیات فتح المبین به عنوان خط شکن حماسه آفرید و در منطقه ام الرصاص جراحت سختی برداشت، اما او کسی نبود که از پای بیفتد و به بهانه جراحت پای از جبهه بکشد. یک کلیه اش را از دست داد و یک دستش بر اثر ترکش عملاً از کار افتاد، اما دوباره به جبهه رفت.

در اردیبهشت ۱۳۶۳ به سوریه و لبنان اعزام شد و به بازدید از جبهه‌های مختلف لبنان از جمله بلندی‌های جولان پرداخت.

صلابت، شهامت، صبر و توکل او بر خدا و حضور او در میادین مختلف از او فرماندهی لایق ساخته بود.

حاج یدالله کلهر در عملیات «کربلای ۵»، قائم‌مقام لشکر ده سیدالشهدا‌(ع) بود. به او لقب علمدار لشکر را داده بودند. کمتر حرف می‌زد، اما هرگاه لب به سخن می‌گشود، درک عمیقش از مسائل و فکر بلند او در بررسی و تحلیل قضایا در لابه‌لای جمله‌های کوتاهش آشکار می‌شد.

در طول جنگ، او چند بار مجروح شد و آخرین جراحتش که در عملیات والفجر ۸ در زمستان ۱۳۶۴ بود به اندازه‌ای شدید بود که درمان آن یک سال طول کشید.

شهید کلهر در زمستان ۱۳۶۵ در شلمچه به درجه رفیع شهادت رسید.

***

در مراسم وداع با پیکر شهید حاج یدالله کلهر در اردوگاه کوثر که در ۱۰ کیلومتری سوسنگرد واقع شده بود و در آن ساعاتی که شهید کلهر را در حسینیه اردوگاه تشییع می کردند، برای اولین و آخرین بار، چادرهای اردوگاه مورد هجوم نزدیک به ۲۵ فروند هواپیمای دشمن بعثی قرار گرفت و به برکت خون این شهید هیچ فردی از رزمندگان در چادر نبود و کسی آسیب ندید وگرنه تعداد زیادی از رزمندگان به شهادت می رسیدند.

 

وصیت‌نامه شهید یدالله کلهر

بسم رب الشهدا و الصدیقین

من طلبنی وجدنی و من …

با سلام و درود بر محمد(ص) و امام زمان(عج) و نائب بر حقش امام خمینی، رهبر بزرگ تمامی مسلمین و مستضعفین جهان؛ رهبری که تمامی ما را از منجلاب خواری و ذلت به بیرون کشیده و به راه راست هدایتمان کرد و نوری شد در تاریکی راه، که بتوانیم در حرکت خودمان را از تمام راه‌های انحرافی بازداریم و در راه مستقیم که همان الله می‌باشد حرکت خود را ادامه دهیم. با این راهنمایی امام عزیزمان بود که راه خودمان را پیدا و انتخاب کردیم، بتوانیم جبران زمان جاهلیت خودمان را بکنیم.

خدایا! شاهد باش که از تمام مظاهر مادی دنیا برهیم تا بیشتر به تو نزدیک شویم و به تو بپیوندیم.

خدایا! شاهد باش به عشق تو به مسیر تو حرکت کردیم و اینک فقط پیوستن به تو را انتظار داریم.

خدایا! من خواهان شهادتم نه به این معنی که از زندگی کردن در این دنیا خسته شده‌ام و خواسته باشم خود را از دست این سختی‌ها و ناملایمات دنیوی خلاص کنم، بلکه می‌خواهم شهید شوم تا اگر زنده‌ام موجودی نباشم که سبب جلوگیری از رشد دیگران شوم تا شاید خونم بتواند این موضوع را جبران کند و نهال کوچکی از جنگل انبوه انقلاب را آبیاری کند.

می‌خواهم شهید شوم تا خونم به سرور شهیدان، حسین علیه‌السلام، گواهی دهد که من مانند مردم کوفه نیستم و رهرو راهش بوده‌ام.

ای بهتر از همه دوست‌ها و یارها! مرا دریاب. ای معشوقم، مرا تو خوش بخوان. من انسانی گنهکار و روسیاه هستم. مرا فراخوان که دیگر نمی‌توانم صبر کنم و صبرم به پایان رسیده است.

گرچه سخت و ناگوار است بین دوستان صمیمی جدایی می‌افتد و چه سخت است آن زمان که یک رهرو به مقصدش برسد و دیگری مثل من به مقصد خویش نرسد.

بار الها! خودت این سختی‌ها را از دوش من بردار.

پدر عزیزم! مرا ببخش که فرزند خوبی برایت نبودم و از من راضی باش تا خدا هم از من خوشنود گردد و مرا بیامرزد، و امیدوارم بتوانم با تقدیم خون ناچیز و جسم ضعیف خود به اسلام و قرآن رضایت خدا و شما را فراهم کنم. صبور باش و مبادا با بی‌صبری دلگیرم کنی.

 

آثار تولید شده درباره شهید یدالله کلهر

کتاب

– کتاب «غریبه» جلد ۱۳ از مجموعه قصه فرماندهان بر اساس زندگی شهید یدالله کلهر به نگارش درآمده است.

نویسنده: داوود بختیاری دانشور

ناشر: سوره مهر

تعداد صفحات: ۹۶

سال نشر: ۱۳۸۸

– مجموعه «سیمای افلاکیان ۲۶» به معرفی شهید یدالله کلهر از شهدای شاخص دفاع مقدس پرداخته است.

نویسنده: رضا نصرالهی

 

ماهنامه

شماره ۱۲۷ ماهنامه «شاهد یاران» به مصاحبه اختصاصی با همسر شهید یدالله کلهر پرداخته است.

 

مستند

– دو مستند درباره شهید حاج یدالله کلهر ساخته شده است.

– همچنین سردار فضلی در برنامه ای تلویزیونی خاطره ای از شهید یدالله کلهر تعریف کرده است.

 

اخبار مرتبط با شهید یدالله کلهر

یادواره

«یادواره شهیدان کلهر»، در سال ۱۳۹۲ گرامیداشت سردار شهید حاج یدالله کلهر، قائم مقام لشکر ۱۰ سیدالشهدا و ۴ شهید طایفه کلهر به همت خانواده این شهدا در زادگاه سردار شهید کلهر برگزار شد.

 

دیدار با خانواده شهید

استاندار تهران به همراه فرماندار شهرستان شهریار و جمعی دیگر از مسئولین دستگاه های اجرایی و روسای ادارات شهرستان و مدیریت شهری باغستان، با حضور در منزل خانواده معظم سردار شهید حاج یدالله کلهر از شهدای هشت سال دفاع مقدس در شهر باغستان شهرستان شهریار، با این خانواده معزز دیدار و گفتگو کردند.

 

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان شهریار اظهار کرد:

شاخص‌ترین شهید شهرستان شهریار؛ شهید یدالله کلهر است که قائم مقام لشکر ۱۰ سیدالشهدا (ع) بوده و از لحاظ سمت یک شهید کشوری محسوب می‌شود و جزء افتخارات این شهرستان به حساب می‌آید.

 

گالری تصاویر

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
3 نظرات
قدیمی ترین
جدید ترین بیشترین امتیاز
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
ناشناس
ناشناس
1 سال پیش

من طلبنی وجدنی…

چقدر زیبا…

ناشناس
ناشناس
1 سال پیش

خیلی شهید جذابی هستن شهید حاج یدالله کلهر

نعیمی
نعیمی
1 سال پیش

روحت شاد حاج یدالله دست ما رم بگیر

3
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x