شهید حبیب‌الله کلهر

نام: حبیب‌الله

نام خانوادگی: کلهر

نام مادر: 

نام پدر: رحمت‌الله

تاریخ تولد: ۱۳۴۳/۶/۱

محل تولد: تهران

وضعیت تاهل: مجرد

میزان تحصیلات: دوم دبیرستان (اقتصاد)

سن: ۱۹ سال

تاریخ شهادت: ۱۳۶۲/۱۲/۱۵

محل شهادت: جزیره مجنون

عملیات: خیبر

گردان: زهیر

یگان خدمتی: لشکر ۱۰ سیدالشهدا علیه‌السلام

مزار: تهران، بهشت زهرا(س)، قطعه۲۷، ردیف۱۰، شماره۱۱

زندگی‌نامه

شهید حبیب الله کلهر در اولین روز از آخرین ماه تابستان ۱۳۴۳ در محلۀ مسگرآباد تهران، دیده به جهان گشود. وی دوران تحصیل را در مقطع ابتدایی و راهنمایی با موفقیت پشت سر گذاشت و دوران دبیرستان را در مدرسه شهید مطهری تا سال دوم رشته اقتصاد ادامه داد.

از همان کودکی قرآن تلاوت میکرد تا این که یکی از قاریان و حافظان قرآن شد. بیشتر دعاهای مفاتیح را حفظ بود. در مسجد محل و در زمان جنگ در جبهه ها به مداحی اهل بیت عصمت و طهارت می پرداخت.

دوران جوانی او همزمان با شکل گیری انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ بود. در اکثر تظاهرات و راهپیمایی ها بر ضد رژیم شاهنشاهی شرکت می کرد. پس از پیروزی انقلاب در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ ، با توجه به فرمان امام (ره) مبنی بر تشکیل بسیج مستضعفین، همراه با عده ای از دوستانش، با کمترین امکانات، بسیج محل را راه‌اندازی کرد که وظیفه ی آن پاسداری از حریم محل بود.

با شروع جنگ، تحصیل را در سال سوم دبیرستان را رها کرد و پس از گذراندن دوره ی آموزش های نظامی در پادگان امام حسن مجتبی (مقر فعلی لشکر ۲۷ محمد رسول الله) به کردستان (مناطق عملیاتی سقز و بانه) اعزام شد و در دیماه ۱۳۶۱ از ناحیه پای راست مجروح و به بیمارستان اصفهان منتقل گردید.

پس از بهبودی مختصر به جبهه برگشت ولی این بار از طریق تیپ ۱۰ سیدالشهدا به جزیره مجنون در جنوب اعزام شد.

وی در چندین عملیات ازجمله خیبر، رمضان، والفجر مقدماتی، والفجر(۴،۳،۲،۱)، بیت المقدس، مطلع الفجر، طریق القدس و شکست حصر آبادان و در مناطق عملیاتی مریوان، گیلانغرب، سقز، بانه، طلائیه (جزایر مجنون)، سردشت، هورالهویزه، ارتفاعات کلّه قندی، خرمشهر و آبادان حضور داشت.

او در مدت حضورش در جبهه، آر.پی.جی زن، نیروی اطلاعات و عملیات، پیک گردان و فرماندهی گروهان بود. پس از سه سال نبرد، سرانجام در عملیات خیبر (با رمز یا رسول الله) در منطقه ی عملیاتی جزیره مجنون، بر اثر اصابت ترکش های خمپاره به ناحیه ی دست و پا، پهلو و سینه به فیض شهادت رسید.

وصیت‌نامه

فرازی از وصیت‌نامه شهید حبیب الله کلهر

شهادت مرگی آگاهانه در راه هدفی مقدس است و هدفی مقدس تر از اسلام نخواهد بود.

سفارش من این است که به دشمنان انقلاب اسلامی و کسانی که با آن به مبارزه برمی خیزند، بگویید: اگر پیکرم را قطعه قطعه کنند و اعضای بدنم را به آتش بسوزانند و خاکسترم را به دریا بریزند، از دل امواج خروشان دریا صدایم را خواهند شنید که فریاد می زنم: اسلام پیروز است، طاغوت نابود است.

نمایه محتوا: بازتولید (جمع‌آوری اینترنتی و فضای مجازی)

مطالب مرتبط

گالری تصاویر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *