عملیات کربلای ۵

تاریخ عملیات: نوزدهم دیماه ۱۳۶۵

رمز عملیات: یا زهرا (س)

محل عملیات: جبهه جنوبی، شرق بصره، شلمچه

فرمانده لشکر: حاج علی فضلی

اهداف علمیات:

تصرف شلمچه و پیشروی به سوی بصره

لشکر ۱۰ حضرت سید الشهداء (ع) در قالب ۳ محور (محور عاشورا، شامل گردانهای حضرت علی اکبر (ع)، امام سجاد (ع) و المهدی (عج)؛ محور کربلا، شامل گردانهای حضرت زینب (س)، حضرت علی اصغر (ع) و حضرت مسلم (ع)؛ محور ثارالله، شامل گردانهای زهیر، قمربنی هاشم (ع) و حضرت قاسم (ع)) و همچنین رده‌های پشتیبانی رزم به همراه سایر یگان‌ها و قرارگاه‌ها با تلاشی فشرده خود را برای اجرای عملیات در این منطقه مهم آماده کرد و در شامگاه روز ۱۳۶۵/۱۰/۱۸، در فضایی سرشار از بیم و امید به انتظار اعلام رمز عملیات از طرف قرارگاه بود. سرانجام در ساعت ۱:۳۵ بامداد روز نوزدهم دی ماه عملیات آغاز شد در بدو امر، به علت هشیار شدن دشمن و تسلط بر منطقه آب گرفتگی در مقابل پنج ضلعی، غواص‌های لشکر ۱۰ در شکستن خط موفق نبودند، ولی شکسته شدن خط اول عراق در شمال پنج ضلعی و عبور گردان‌های بعدی لشکر از معبر لشکر ۱۹ فجر در این منطقه و ورود به پنج ضلعی، زمینه را برای ادامه عملیات فراهم کرد.

گردان‌های لشکر ۱۰ حضرت سیدالشهدا (ع) تا بعدازظهر روز اول، طی نبردی سخت خط اول ارتش بعث در روی دژ مرزی در پنج ضلعی را تصرف و پاکسازی کرده و با خروج از زمین پنج ضلعی دو موضع مستحکم هلالی شمال جاده مرزی شلمچه را به تصرف درآوردند؛ بدین ترتیب شرایط برای ورود یگان‌های قرارگاه‌های قدس و نجف به منطقه عملیات و توسعه آن فراهم و گام اول عملیات کربلای ۵ با موفقیت برداشته شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر شهدا

درباره شهید

مادر مژده بده

درباره شهید سید آیت الله طبائی عقدائی به روایت مادر شهید شبهای جمعه که می شد، سید معمولا می رفت تهران تا در مراسم دعای

درباره شهید

“روح خدا” در “راه خدا”

وقتی وصیتنامه های شهدا را تورق می‌کنیم، درمی‌یابیم که بیشتر آنها گفته اند: امام را تنها نگذارید آری شهدا عاشق امام خمینی بودند و گویی

درباره شهید

محمد؟ یا اسلام محمد؟

درباره شهید سید آیت الله طبایی عقدایی به روایت پدر شهید پسرم در جبهه بود که پسرش به دنیا آمد. وقتی برگشت، خودش اسم “محمد”

درباره شهید

نشانۀ خدا

درباره شهید سید آیت الله طبایی عقدایی به روایت پدر شهید خدا او را در ماه رمضان، ماه مهمانی خودش به ما داد. او برای

خانهدسته‌هاحساب کاربریسبد خرید
جستجو کردن