عملیات نصر ۴

تاریخ عملیات: سی و یکم خردادماه ۱۳۶۶

رمز عملیات: یا امام جعفر صادق (ع)

محل عملیات: شهر ماووت عراق

فرمانده لشکر: حاج علی فضلی

اهداف علمیات:

تصرف شهر ماووت، استقرار روی ارتفاع ژاژیله، ایجاد زمینه تصرف ارتفاع گرده ‌رش.

پس از عملیات کربلای ۱۰، شهر ماووت عراق در تیررس رزمندگان اسلام قرار گرفت و در عملیات نصر ۴ آزادسازی آن طرح ریزی شد. رزمندگان اسلام، پس از شناسایی منطقه توسط نیروهای اطلاعات عملیات، مجهز به سلاح سبک و نیمه سنگین حرکت خود را از خطوط عملیات کربلای ۱۰ و محورهای اطراف آن به سمت هدف آغاز کردند و پس از راهپیمایی طولانی و با حفظ اصل غافلگیری، به محورهای عملیاتی شهر ماووت نزدیک شدند.

وسعت منطقه عملیاتی به ۵۰ کیلومتر مربع می‌رسید. در این هجوم شهر ماووت و چند ارتفاع مهم به دست رزمندگان اسلام افتاد. این عملیات دو هفته ادامه یافت و لشکر ۱۰ حضرت سید الشهدا (ع) در مرحله دوم این عملیات در ۸ صبح وارد عمل شد و اهداف از پیش تعیین شده را به تصرف خود در آورد.

در این عملیات تعدادی از فرماندهان این یگان نظیر سید محمد زینال حسینی فرمانده تخریب، محمد موافق فرمانده گردان ناصرین، مجید داودی راسخ فرمانده گردان حضرت زهرا (س)، حمیدرضا نظام جانشین گردان حضرت زینب (س) و علی عیوضی جانشین گردان قمربنی هاشم، به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر شهدا

درباره شهید

مادر مژده بده

درباره شهید سید آیت الله طبائی عقدائی به روایت مادر شهید شبهای جمعه که می شد، سید معمولا می رفت تهران تا در مراسم دعای

درباره شهید

“روح خدا” در “راه خدا”

وقتی وصیتنامه های شهدا را تورق می‌کنیم، درمی‌یابیم که بیشتر آنها گفته اند: امام را تنها نگذارید آری شهدا عاشق امام خمینی بودند و گویی

درباره شهید

محمد؟ یا اسلام محمد؟

درباره شهید سید آیت الله طبایی عقدایی به روایت پدر شهید پسرم در جبهه بود که پسرش به دنیا آمد. وقتی برگشت، خودش اسم “محمد”

درباره شهید

نشانۀ خدا

درباره شهید سید آیت الله طبایی عقدایی به روایت پدر شهید خدا او را در ماه رمضان، ماه مهمانی خودش به ما داد. او برای

خانهدسته‌هاحساب کاربریسبد خرید
جستجو کردن