عملیات خیبر

تاریخ عملیات: سوم اسفندماه ۱۳۶۲

رمز عملیات: یا رسول الله (ص)

محل عملیات: شرق رودخانه‌ی دجله (جزیره مجنون)

فرمانده لشکر: حاج کاظم رستگار

اهداف عملیات:

انهدام نیروهای سپاه سوم عراق، تأمین جزایر مجنون شمالی و جنوبی.

لشکر سیدالشهدا (ع) که در آن زمان تیپ ۱۰ سیدالشهدا (ع) به فرماندهی شهید کاظم نجفی رستگار بود علی رغم انجام عملیاتهای والفجر۲ در منطقه پیرانشهر و ادامه پدافندی عملیات والفجر۴ در منطقه مریوان در تابستان و پائیز همان سال در غرب کشور. در یک نقل و انتقال بزرگ. کلیه نیروها و عقبه خود را از پادگان ابوذر در غرب کشور در مدتی کمتر از ده روز به جنوب و پادگان دوکوهه انتقال داد (عمده قوای لشکر در بیابانهای اطراف دزفول مستقر شدند) همزمان با شروع عملیات.

این یگان با انتقال نیروها از دزفول به منطقه جفیر آماده اجرای مأموریت شد. در مرحله دوم عملیات، (بعد از تصرف جزایر و گرفتن سر پل توسط یگانهای عمل کننده در مرحله اول) مأموریت تیپ، عملیات آبی- خاکی در داخل جزیره جنوبی و دژ سمت راست، به سمت پل طلائیه بود که لشکر ۴۱ ثارا… در جناح راست و لشکر ۲۷ حضرت رسول (ص) در چپ عملیات می‌کردند. این تیپ با تحت کنترل عملیاتی گرفتن تیپ حضرت عبدالعظیم (ع) (۴ گردان از بسیجیان اعزامی از شهر ری) بالغ بر ۱۷ گردان پیاده وارد عمل نمود. تیپ سیدالشهداء (ع) در عملیات خیبر در ۲ مرحله وارد عمل شد مرحله اول در جزیره جنوبی بود که گردانهای، حضرت قاسم (ع) حضرت قمربنی هاشم (ع)، حضرت علی اصغر (ع)، حضرت علی اکبر (ع) و گردان زهیر و عاشورا به منظور پیشروی در دژ و رسیدن به پل طلائیه از داخل جزیره وارد عملیات شدند و مرحله دوم که در محور طلائیه به منظور مقابله با پاتکهای دشمن وارد عمل شد. در این مرحله مقرر شد با تعدادی بلدوزر و لودر به منظور الحاق تیپ ۴۴ قمر بنی هاشم و تیپ ۳۳ المهدی و در نزدیکی دید و تیر دشمن خاکریز احداث و خط‌ ترمیم شود. که بعد از اجرای این مأموریت و به منظور حفظ و تحکیم مواضع، به مدت یکماه در منطقه پدافند نمود.

علی رغم اینکه تیپ در این عملیات در اوج قدرت و توانمندی بسیار بالای خود بود و از قوی‌ترین ومجربترین فرماندهان در سطوح مختلف بهره مند بود، سرداران مرتضی سلمان طرقی، فرمانده عملیات؛ رحمت ا… کرد، مسئول اطلاعات؛ حسین راحت، فرمانده محور؛ احمد ساربان نژاد، فرمانده گردان حضرت قمربنی هاشم (ع) و مرتضی حمزه دولابی، فرمانده گردان قاسم (ع) به شهادت رسیدند.

یک دیدگاه

  1. ۱۷ اسفند ۱۴۰۱ در ۶:۵۲ ق٫ظ

    عين الله گنجی

    پاسخ

    یادش بخیر افتخار حضور در گردان زهیربه فرماندهی سردار شهید حسین اسکندرلو بودم درشب دوم عملیات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر شهدا

درباره شهید

مادر مژده بده

درباره شهید سید آیت الله طبائی عقدائی به روایت مادر شهید شبهای جمعه که می شد، سید معمولا می رفت تهران تا در مراسم دعای

درباره شهید

“روح خدا” در “راه خدا”

وقتی وصیتنامه های شهدا را تورق می‌کنیم، درمی‌یابیم که بیشتر آنها گفته اند: امام را تنها نگذارید آری شهدا عاشق امام خمینی بودند و گویی

درباره شهید

محمد؟ یا اسلام محمد؟

درباره شهید سید آیت الله طبایی عقدایی به روایت پدر شهید پسرم در جبهه بود که پسرش به دنیا آمد. وقتی برگشت، خودش اسم “محمد”

درباره شهید

نشانۀ خدا

درباره شهید سید آیت الله طبایی عقدایی به روایت پدر شهید خدا او را در ماه رمضان، ماه مهمانی خودش به ما داد. او برای

خانهدسته‌هاحساب کاربریسبد خرید
جستجو کردن