عملیات بیت المقدس ۲

تاریخ عملیات: بیست پنجم دی ماه ۱۳۶۶

رمز عملیات: یازهرا (س)

محل عملیات: شمال سلیمانیه عراق

فرمانده لشکر: حاج علی فضلی

اهداف علمیات:

نزدیک شدن به شهر سلیمانیه و سد دوکان در منطقه قلعه دیزه

عملیات بیت المقدس ۲، دومین عملیات لشکر ۱۰ (بعد از عملیات والفجر ۴) در طول هشت سال دفاع مقدس در منطقه غرب کشور در فصل زمستان بود، که بعضی روزهای آن دما به ۲۰ درجه زیر صفر هم می‌رسید. نیروهای لشکر ۱۰ سید الشهداء (ع) در این عملیات از اهواز به سنندج، پادگان امام علی (علیه السلام) منتقل شدند و گردانها جهت سازماندهی و آموزش به “اردوگاه قائم مابین شهر میاندوآب و مهاباد” منتقل گردیدند.

قرارگاه تاکتیکی لشکر ۱۰ سید الشهدا (ع) در موقعیت صف “پشت ارتفاعات قشن “دائر شد و کارهای شناسایی را شروع نمود. نیروهای لشکر در این عملیات می‌بایست از رودخانه قله چولان عبور می‌کردند و ادامه مسیر تا زیر ارتفاعات قمیش که پوشیده از برف بود را ادامه می‌دادند. با کمک تیم راپل پادگان امام علی (علیه السلام) در شرایط بسیار سخت و خطرناک، و به‌صورت ابتکاری، با سیم بکسل و ابزارهای لازم پلی را به طول ۲۰۰ متر وارتفاع و ۴۰ متر تا لبه آب به روی رودخانه احداث نمودند. احداث این پل باعث شد تا یگانهای همجوار لشکر هم بتوانند از آن استفاده نماید.

لشکر ۱۰ حضرت سید الشهدا (ع) در عملیات بیت المقدس ۲ یک باردیگر توان خود را به رخ دشمن کشید وضمن موفقیت در این عملیات، دچار خسارات سنگینی شد که از جمله آنها شهادت سرداران رشید این لشکر شهید علی اصغرصادقی، فرمانده تیپ ثارالله. شهید حاج احمد آجرلو، جانشین تیپ ثارالله شهید عبدالصالح رفعت، فرمانده گردان مسلم ابن عقیل، حجت الاسلام محسن درودی، مسئول عقیدتی می‌باشد که هرکدامشان ستاره‌ای شدند برای راه آیندگان.

2
دیدگاه بگذارید

avatar
1 نظرات
1 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
1 نویسندگان دیدگاه
محمد اعتمادی آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
ناشناس
مهمان
ناشناس

سلام
یادش بخیر ، توفیق حضور در عملیات بیت المقدس ۲ در گردان علی اصغر داشتم. یاد شهدای این عملیات بخیر.

محمد اعتمادی
مهمان
محمد اعتمادی

سلام من هم در مخابرات گردان بودم.محمد اعتمادی همان عملیات در الاغ لو۰۹۱۲۶۳۴۳۴۳۸