شهید محمد لوانی

نام: محمد

نام خانوادگی: لوانی

نام مادر: زهرا

نام پدر: اصغر

تاریخ تولد: ۱۳۴۳/۵/۱۲

محل تولد: شهر ری

وضعیت تاهل: مجرد

میزان تحصیلات: دیپلم اقتصاد

سن: ۱۹ سال

تاریخ شهادت: ۱۳۶۲/۵/۲۰

محل شهادت: پنحوین

عملیات: والفجر۲

گردان: حضرت زهیر

یگان خدمتی: لشکر ۱۰ سیدالشهدا علیه‌السلام

مزار: تهران، بهشت زهرا(س)، قطعه۲۸، ردیف۱۳۳، شماره۱۶

زندگی‌نامه

شهید محمد لوانی دوازدهم مرداد ۱۳۴۳، در شهر ری دیده به دنیا گشود. پدرش اصغر کارگر انبار نفت بود و مادرش زهرا نام داشت.

تا پایان دوره متوسطه در رشته اقتصاد در دبیرستان گهربخش درس خواند و دیپلم گرفت.

پدرش سال ۱۳۵۸ فوت کرد و قسمتی از بار زندگی بر دوش محمد افتاد. با این وجود، با آغاز جنگ تحمیلی، او به عنوان بسیجی در جبهه حضور یافت و سرانجام در مرداد ۱۳۶۲، با سمت فرمانده دسته در پنجوین عراق بر اثر اصابت ترکش به پا، سرو صورت به فیض شهادت رسید. مزار وی در بهشت‌زهرای تهران واقع است.

وصیت‌نامه

بسم الله الرحمن الرحیم

«مَنْ أَتَى اللَّهَ بِقَلْبٍ سَلِیمٍ»

«تنها آن کسی سود برد که با دل خالص و پاک از شک به درگاه خدا آید.»

خدایا درود و رحمت فرست بر محمد و آلش و ما را از سربازانت قرار ده که سربازان تو ایشانند غالب و مرا از حزب شریف (حزب الله) قرار ده که حزب تو ایشانند، رستگاران.

مرا از دوستانت قرار ده که ایشانند بدون ترس. مرا در زمره شهدا قرار ده، خدایا گنهکارم ولی عاشق توام پس مرا به سوی خودت فراخوان، ای ارحم الراحمین.

خدایا با رحمتت با ما رفتار نما، نه با عدالتت. زیرا اگر با عدالتت با ما رفتار کنی، ما لیاقت و سعادت شهادت را کمتر پیدا می‌کنیم. البته اگر احکامت را اجرا نکردم و به پدر و مادرم بی احترامی کردم و با مردم بدرفتاری کردم و در مجالس علما شرکت نکردم و اگر اطاعتت نکردم و در عوض معصیت کردم پس مرا عفو کن، زیرا گناه من بنده ذلیل تو، در برابر بزرگی و عظمت تو چیزی نیست، پس مرا ببخش که بخشنده و مهربانی.

خدایا یک لحظه مرا به خودم وامگذار و شیاطین را از قلبم دور نما، مرا به خودت نزدیک کن.

من برای این، این راه (راه شهادت) را انتخاب کردم که دیدم نه مال، نه زن و نه فرزند در آخرت به دردم نمی‌خورد، بلکه آن عمل انسان است که در قبر با ایشان همبستر می‌شود و دل از دنیا بریدم و دل به تو بستم، باشد که مرا پذیرفته باشی.

در آخر از مادرم می‌خواهم که برادران و خواهرانم را هرچه بیشتر به نماز و قرآن و دعا تشویق کند و پشتیبان امام و انقلاب باشید و از چیزهایی (مثل گرانی و کمبود امور دنیوی) نهراسید، بلکه (اتقوالله) خداترس باشید، به جبهه کمک مالی و جانی کنید و به شایعات دشمنان گوش ندهید و هرهفته به نمازجمعه بروید.

ای مادر که مرا با رنج و مشقت بزرگ کردی و تو اجرت را از خدای متعال دریافت خواهی کرد. اگر من لیاقت و سعادت شهادت را پیدا کردم و به سوی معبودم شتافتم، از این بابت ناراحت نباش زیرا امانتی که خدا به تو سپرده بود تو هم آن را پروراندی و به صاحب اصلی‌اش دادی.

پس خوشحال باش که آن را سالم و صحیح به صاحب اصلیش برگرداندی. خوشحال باش که این چنین فرزندی تربیت کردی، مانند مادری باش که در زمان امام حسین(ع) خطاب به فرزندش گفت: برو در رکاب حضرت اباعبدالله الحسین(ع) با دشمن بجنگ و اگر سرت را در این راه از دست دادی شیرم را حلالت می کنم و اگر چنین نشد شیرم را حلالت نمی‌کنم.

والسلام

خبر

دیدار فرماندار ری با خانواده شهید محمد لوانی

هدایت الله جمالی پور معاون استاندار تهران و فرماندار ویژه شهرستان ری با همراهی اسدلله نصرالهی رییس اداره بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان ری، حسن خدادادی مشاور امور ایثارگران فرماندار و برخی از مسئولان با حضور در منزل خانواده معزز شهید محمد لوانی با آنها دیدار و گفتگو کردند.

نمایه محتوا: بازتولید (جمع‌آوری اینترنتی و فضای مجازی)

گالری تصاویر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *