شهید محمدحسن اخی

شهید محمدحسن اخی

 

نام پدر: مصطفی

ولادت: ۷ مهر ۱۳۲۹

محل تولد: البرز – کرج – اشتهارد

سن: ۳۵ سال

شهادت: ۱۵ شهریور ۱۳۶۵

محل شهادت: حاج عمران

عملیات: کربلای ۲

گردان: حضرت علی اکبر(ع)

مزار: امامزاده کبری و ام صغری

#آرشیو گردان حضرت علی اکبر(ع)

 

زندگینامه شهید محمدحسن اخی

«محمد حسن اخی» هفتم مهرماه ۱۳۳۰، در روستای اشتهارد از توابع کرج دیده به جهان گشود. وی دوران ابتدائی را در همان محل سکونت خود در روستای اشتهارد با موفقیت کامل پشت سرنهاد ولی سپس به دلیل مشکلات مشغول به کار شد تا بتواند از این طریق کمک خرج خانوداه اش باشد. او انسانی راسخ، مومن و پرهیزکار بود و نسبت به تمام مسائل دینی اعتقادات خاصی داشت.

در سال ۱۳۵۳ ازدواج نمود که ثمره ازدواجش ۳ فرزند دختر و ۳ فرزند پسر می باشد.

وی در زمان اوج گیری انقلاب در تمام تظاهرات ضد رژیم شاهنشاهی و راهپیمائیهای علیه طاغوت شرکت می کرد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز به عضویت بسیج درآمد و سپس از طریق بسیج ۶ بار به منطقه جنگی اعزام گردید و سرانجام در تاریخ پانزدهم شهریور ۱۳۶۵، در منطقه حاج عمران بر اثر اصابت ترکش به ناحیه گردن به درجه رفیع شهادت نائل گردید. پیکر مطهرش در گلزار شهدای اشتهارد به خاک سپرده شد.

#آرشیو گردان حضرت علی اکبر(ع)

 

فرازی وصیتنامه شهید محمد حسن اخی

در وصیتم خواستم به شما بگویم که بدانید اینطور است و بقیه آن با خداوند متعال است؛ هرکسى لیاقت جهاد در این راه را دارد لیاقت شهادت را هم دارد.

برای یاری اسلام، به امید خداوند از خانه بیرون بیایید.

ما براى یارى اسلام آمدیم و حالا هر چه که در این راه بر سر ما بیاید با پیروزى به خانه برمى گردیم و اگر نیامدیم ما را حلال کنید و بچه ها را نگهدارى کنید.

و السلام

#آرشیو گردان حضرت علی اکبر(ع)

 

نامه شهید محمدحسن اخی

نامه شهید محمدحسن اخی به برادرش محمدحسین اخی که او نیز چندی بعد در جبهه شهید شد

بسم الله الرحمن الرحیم

درود بی پایان بر رهبر کبیر انقلاب و سلام درود بر شهیدان ایران و اسلام که جان شیرین خود را نثار کردند و ما را از تاریکی به روشنائی آوردند و ما هر چه ایشان را تجلیل کنیم باز کم است و تجلیل از شهدا برای اینکه از جان شیرین تر دیگر هیچ نیست که آنها فدا کردند و امیدوارم که اگر نتوانستیم حق شهیدان را ادا کرده لااقل صدمه به خون و راه ایشان نزنیم تا وقتی که در برابر خداوند متعال قرار گرفتیم، جوابگو باشیم و سلام درود به شما امیدوارم که راه شهیدان را ادامه دهید.

برادرم تو لیاقت شهادت را داری چون من خودم اعتراف می کنم که تو از من بهتر هستی.

درود به برادرم!  سلام عرض می کنم پس از عرض سلام امیدوارم که حال شما خیلی خوب بوده باشد. باری عرض می شود از قول من به پسرم و بچه ها و پسرت و بچه های خودت خیلی سلام برسانید و آن نامه خودت و نامه معصومه و همگی به دستم رسید و خیلی خوشحال شدم. از طرف من نگرانی نداشته باشید…

#آرشیو گردان حضرت علی اکبر(ع)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر شهدا

درباره شهید

مادر مژده بده

درباره شهید سید آیت الله طبائی عقدائی به روایت مادر شهید شبهای جمعه که می شد، سید معمولا می رفت تهران تا در مراسم دعای

درباره شهید

“روح خدا” در “راه خدا”

وقتی وصیتنامه های شهدا را تورق می‌کنیم، درمی‌یابیم که بیشتر آنها گفته اند: امام را تنها نگذارید آری شهدا عاشق امام خمینی بودند و گویی

درباره شهید

محمد؟ یا اسلام محمد؟

درباره شهید سید آیت الله طبایی عقدایی به روایت پدر شهید پسرم در جبهه بود که پسرش به دنیا آمد. وقتی برگشت، خودش اسم “محمد”

درباره شهید

نشانۀ خدا

درباره شهید سید آیت الله طبایی عقدایی به روایت پدر شهید خدا او را در ماه رمضان، ماه مهمانی خودش به ما داد. او برای

خانهدسته‌هاحساب کاربریسبد خرید
جستجو کردن