شهید سهراب رفیعی سامانی

نام: سهراب

نام خانوادگی: رفیعی سامانی

نام مادر: بیگم

نام پدر: رضا

تاریخ تولد: ۱۳۳۸/۸/۲۶

محل تولد: آبادان

وضعیت تاهل: مجرد

میزان تحصیلات: دانشجوی کارشناسی پرستاری دانشگاه شهید بهشتی

سن: ۲۵ سال

تاریخ شهادت: ۱۳۶۳/۱/۹

محل شهادت: جزیره مجنون

عملیات: خیبر

گردان: گردان زهیر

یگان خدمتی: لشکر ۱۰ سیدالشهدا علیه‌السلام

مزار: تهران، بهشت زهرا(س)، قطعه۲۷، ردیف۳۵، شماره۱۵

زندگی‌نامه

شهید سهراب رفیعی سامانی در بیست و ششم آبان ۱۳۳۸، در آبادان در خانواده ای مذهبی،کارگر و زحمتکش چشم به جهان گشود. پدرش رضا بود و مادرش بیگم نام داشت.

تحصیلات ابتدایی خود را در دبستان دهقان سامان حومه چهار محال اصفهان به پایان رسانید. او در همان دوران کودکی عشق عجیبی به کار و کوشش داشت و در حوزه تحصیل موفق بود. دوران راهنمایی خود را با نمرات عالی به پایان رساند در هر سه سال شاگرد ممتاز بود. اوقات بی کاری خود را در کلاسهای قرآن که در مسجد جامع برگزار می شد سپری می کرد و در کلاس قرآن نیز اول شد و عکس او در روزنامه به چاپ رسید. او دوران دبیرستان خود را در دبیرستان دانشمند به پایان رسانید و در سال ۱۳۵۷دیپلم گرفت.

بعد از اخذ مدرک دیپلم که موسسات عالی تعطیل شد به خدمت مقدس سربازی رفت و این دوره را در منطقه خاش در استان سیستان و بلوچستان گذراند. شش ماه از خدمت خود را در جبهه های حق علیه باطل گذراند. او در این شش ماه در گروهان سوم گردان ۱۴۵ تیپ سه لشگر ۲ زرهی که این یگان در جبهه های جنوب در عملیات فتح المبین، رمضان، بیت المقدس و آزادسازی غرب شوش و دزفول فعالیت داشت.

پس از بازگشت به تهران در سپاه مشغول خدمت شد و همان سال در کنکور شرکت کرد و توانست در میان داوطلبان علوم تجربی در رشته پرستاری مدرسه عالی پرستاری سمیه پذیرفته شود و در آنجا ادامه تحصیل دهد. او از همان اول به این رشته علاقمند شد و توانست ترم درسی خود را با بهترین نمرات پشت سر بگذارد.

قبل از عید سال ۱۳۶۳ با چند نفر از دوستانش که علاقه زیادی به کار نجات جان مجروحان داشتند به عنوان نیروی داوطلب به سمت جبهه ها شتافت و عید نوروز را در کنار مجروحان گذراندند. آنها ۲۸ اسفند به جبهه اعزام شدند و به جزیره مجنون رفتند و در روز هشتم فروردین ۱۳۶۳ در جزیره مجنون بر اثر بمباران هواپیمای دشمن به فیض شهادت رسیدند. او و دوستش هنگامی که وضو گرفته و برای اقامه نماز به مسجد می رفتند بر اثر بمباران به لقاءالله رسیدند.

آثار

در ماهنامه نظام پزشکی مطلبی پیرامون این شهید عزیز منتشر شده است.

عنوان: سپیدجامگان آسمانی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۰/۱۱/۱۰

شماره صفحه: ۱۰۰

لینک: https://www.magiran.com/volume/66509

نمایه محتوا : بازتولید (جمع آوری اینترنتی و فضای مجازی)

گالری تصاویر

سایر شهدا

درباره شهید

نشانۀ خدا

درباره شهید سید آیت الله طبایی عقدایی به روایت پدر شهید خدا او را در ماه رمضان، ماه مهمانی خودش به ما داد. او برای

درباره شهید

لباس سبز دامادی

درباره شهید آیت الله طبایی عقدایی به روایت همسر شهید هر دو در یک محله زندگی میکردیم و او دوست برادرم بود، اما شناختی نسبت

دسته‌بندی نشده

شهید …

شهید …

شهدا

شهید محمدرضا محمودی تفرشی

نام: محمدرضا نام خانوادگی: محمودی تفرشی نام مادر: فاطمه نام پدر: حسن تاریخ تولد: ۱۳۴۸/۱۲/۲۵ محل تولد: تهران وضعیت تاهل: مجرد میزان تحصیلات: اول متوسطه (علوم تجربی) سن: ۱۷ سال تاریخ شهادت: ۱۳۶۵/۲/۱۲ محل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

HomeCategoriesAccountCart
Search