شهید حمید شاه حسینی

نام: عبدالحمید   |   نام خانوادگی: شاه حسینی  |   نام پدر: ابوالقاسم

تاریخ ولادت: ۱۳۴۱/۸/۷   |   محل ولادت: شمیران   |   سن: ۲۳

تاریخ شهادت: ۱۳۶۴/۱۱/۳۰   |   شهادت: فاو – عملیات والفجر ۸

مزار: تهران – امامزاده علی اکبر چیذر  |   سمت: جانشین گردان قمر بنی هاشم علیه السلام

 

زندگینامه شهید حمید شاه حسینی

عبدالحمید شاه حسینی در هفتمین روز آبان ۱۳۴۱ در یکی از محله های شمال شهر تهران متولد گردید.

او از همان دوران کودکی مهربان و خونگرم بود و در همه کارها ایثار و گذشت داشت. در دوران تحصیل همیشه یار و یاور مظلومان بود و همواره از آنان جانبداری می نمود. پس از گذراندن دوره ابتدایی و راهنمایی وارد دبیرستان جلال آل احمد شد و در این دوران هم نقش مربی تربیتی را برای دوستان خود ایفا می کرد.

عبدالحمید در دوران انقلاب، در کنار مردم شعار استقلال و آزادی سر می داد.

وی سال ۱۳۵۸ جهت ادامه تحصیل به خارج از کشور رفت، اما عشق به وطن او را با شهید دکتر چمران آشنا و همراه ساخت و جهت گذراندن دوره چریکی در کنار او عازم لبنان گردید. پس از گذشت ۶ ماه به ایران بازگشت و به پاسداری و حفاظت در کاخ نیاوران مشغول شد. او روزها مشغول تحصیل بود و شبها به حراست از دستاوردهای انقلاب می پرداخت. 

با شروع جنگ، عبدالحمید ۱۸ ساله بود که عازم مناطق جنگی شد و در نبردهای چریکی با دشمنان متجاوز حماسه ها آفرید.

عملیات های فتح المبین و بیت المقدس توانمندی حمید را به همه نشان داد. بعد از عملیات بیت المقدس در معیت شهید احمدساربان نژاد با قوای محمد رسول الله (ص) برای دفع تجاوز رژیم صهیونیستی به لبنان رفت و بعد از برگشت و تأسیس تیپ حضرت سیدالشهدا(ع) در آبان ماه سال۶۱ به جمع رزمندگان این تیپ پیوست و در کنار شهید احمدساربان نژاد فرمانده قهرمان گردان قمربنی هاشم (ع) قوت قلب او درماموریت ها بود.

حمید در کنار احمد ساربان نژاد عملیات های والفجر مقدماتی، والفجر یک، دو، چهار و خیبر را تجربه کرد و حماسه حضور او در این میدان های کارزار شنیدنی است. تا اینکه در عملیات خیبر شهید احمد ساربان نژاد به دیدار حق شتافت و به قول شهید حمید، کمر بچه های گردان قمربنی هاشم (ع) را شکست.

حمید بعد از شهادت احمد تلاش کرد که جای او خالی نماند و در این کار هم موفق بود. عملیات عاشورای ۳ در مردادماه ۶۴ در منطقه فکه انجام شد، این بار حمید در کنار شهید رضا عبدی نام گردان قمر بنی هاشم(ع) را دوباره بر سر زبان ها انداخت. حمید، هم علم رزم را به دوش داشت و هم پرچمدار هیئت قمر بنی هاشم (ع) بود. هیئت هایی که در حسینیه گردان قمربنی هاشم برگزار می شد؛ نوحه خوانش شهید جواد رسولی بود و میاندارش شهید عبدالحمید شاه حسینی.

سرانجام این سردار دلاور و رزمنده شجاع اسلام در آخرین روز بهمن ماه ۱۳۶۴ و در فاو به شهادت رسید و به آرزوی بزرگ خویش دست یافت. پیکر مطهرش در امامزاده علی اکبر چیذر آرام گرفت.

 

گالری تصاویر


۱ دیدگاه

  1. اصلانی گفت:

    شهید شمرون که افضل من شهدای تهرونی ی نگاه به من حقیر بکن و دستم رو بگیر، کار زیاده همشون رو زمین مونده ، کمک کن دستمون رو بگیر از خدا بخواه به وقتمون برکت بده، حواست هست دستمونو ول نکنیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *