شهید حسن احسانی نژاد

نام: حسن   |   نام خانوادگی: احسانی نژاد   |   نام پدر: علی اکبر

تاریخ ولادت: ۱۳۳۲/۱۱/۱۷   |   محل ولادت: قزوین – کوشک   |   سن: ۳۲

تاریخ شهادت: ۱۳۶۴/۱۱/۲۷   |   شهادت: بصره – فاو

مزار: کرج

 

زندگینامه سردار شهید حسن احسانی نژاد؛ مسئول ستاد لشکر ۱۰ سیدالشهدا

حسن احسانی نژاد در ۱۷ بهمن سال ۱۳۳۲ در روستای کوشک الموت از توابع قزوین دیده به جهان گشود.

حسن در هفت سالگی قدم در راه مدرسه گذارد و تا سال پنجم ابتدایی را در زادگاه خود سپری کرد، ولی به خاطر نبودن مدرسه ، برای ادامه تحصیل به قزوین رفت. او مشکلات راه و سرما و گرما را به جان پذیرفت تا توانست دیپلم خود را در رشته تجربی بگیرد.

در دوران تحصیل، همواره به عنوان فردی معتقد و مقیّد به مسائل دینی شناخته می شد.

حسن پس از دریافت مدرک دیپلم، دفترچه آماده به خدمت گرفته و به سربازی اعزام شد و دوران سربازی را در تهران گذراند.

***

با شروع زمزمه های انقلاب اسلامی، حسن احسانی نژاد با شور و نشاط وارد فعالیتهای انقلاب شد. او در صحنه های مختلف انقلاب، حضوری پرتلاش داشت و در تهییج جوانان و نوجوانان برای حضور در صحنه، در محل خود نقشی مؤثر و چشمگیر ایفا کرد.

برای تحقق انقلاب و استقرار نظام اسلامی، از هیچ کوششی دریغ نورزید و تا پیروزی انقلاب دست از فعالیت انقلابی خود بر نداشت.

***

پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز حسن برای حراست از ارزشها و آرمانهای آن کوشید.

او در اوایل سال ۱۳۵۸ به عضویت سپاه پاسدران در آمد. مدتی به عنون مسئول پرسنل سپاه کرج خدمات ارزنده ای را در انتظام امور پرسنلی صورت داد. او را می توان به عنوان عنصری فعال در شکل گیری هسته مرکزی سپاه نامید که از بدو ورود به سپاه در مسائل نظامی، توانایی و شایستگی ارزنده ای از خود بروز داد. در این زمینه رشد چشمگیر کرده و خیلی زود به عنوان فرمانده گردان سپاه برگزیده شد.

***

پس از شروع غائله کردستان، برای مبارزه با ضّد اتقلاب داوطلبانه راهی این استان شد و در سرکوبی ضّد انقلاب و آزادسازی شهرهای مختلف حضور فعال یافت.

***

احسانی نژاد، پس از شروع جنگ تحمیلی، به عنوان مسئول تعاون سپاه ناحیه کرج انجام وظیفه کرد. در این مسئولیت، خدمات شایانی ارائه داد. او حتی برای کفن و دفن شهدا شخصاً اقدام می کرد و خدمت در این مسئولیت را برای خود، فضیلتی والا می شمرد.

خیلی علاقه‌مند بود که به خانواده شهدا خدمت کند. همیشه با وضو بود و نسبت به انجام نوافل اهتمام داشت. همیشه در نماز جماعت شرکت می‌جست و خواندن نماز اول وقت را بر هر کار دیگر ترجیح می‌داد. در کارها به نظم و انضباط سخت پایبند بود، مردی رک گو، خوش خو و خوش طبع بود و همیشه در کارها جانب عدالت و انصاف را می‌گرفت.

او در سال ۱۳۵۹ ازدواج کرد که ۱ پسر و ۲ دختر از او به یادگار ماند.

***

پس از مدتی به خاطر ابراز لیاقت و توانایی در اجرای مسئولیت خود، با حفظ سمت، به عنوان مسئول لجستیک ناحیه نیز منصوب شد.

حسن احسانی نژاد با وجود داشتن مسئولیت سنگین، لحظه ای از کار و فعالیت احساس خستگی نمی کرد و با پشتکار تمام، به رتق و فتق امور لجستیکی سپاه می پرداخت و نیز امور مربوط به تعاون را به سامان می رساند.

هنگام اعلام جنگ مسلحانه گروهک منافقین، او با جان و دل به مقابله با این عناصر پرداخت.

احسانی نژاد، تمام تلاش و توان خود را مصروف پشتیبانی و تدارک رزمندگان می نمود و در این زمینه، همه مسئوولان و دست اندرکاران شهرستان کرج را بسیج و به امر خطیر پشتیبانی ترغیب می نمود.

وی برغم داشتن مسئولیت خطیر در پشت جبهه، هنگام شروع عملیات، مرخصی می گرفت و برای شرکت در عملیّات راهی جبهه می شد.

احسانی نژاد، در سازماندهی لجستیک سپاه کرج، توانمندی و مدیریت بالایی از خود نشان داد و در تأمین امکانات جبهه بویژه لشکر ۱۰ سیدالشهدا علیه السلام، فعالیتهای درخشان و چشمگیری انجام داد، به طوری که یکی از مسئولان مستقیم او اذعان داشت که مدتها پس از شهادت وی، لجستیک سپاه کرج نمی توانست به آن جایگاه زمان تصدّی احسانی نژاد برسد. در واقع سالها تلاش و تجربه در امر لجستیک او را در این زمینه مردی کاردان و صاحب نظر نموده بود.

 به دلیل همین رشادتها و لیاقتها، احسانی نژاد به عنوان مسئول ستاد لشکر منصوب گردید. او به رغم پرهیز از عنوان و مقام، به خاطر حضوری مستمر در جبهه، این مسئولیت را پذیرفت و با شور و نشاط بیشتر خود را وقف خدمت در این مسئوولیت خطیر کرد. او حضور پر رنگ و مستمر در جبهه را به عنوان تولّدی دوباره برای خود تلقی می کرد.

احسانی نژاد در بیشتر عملیّاتها به عنوان مسئول ستاد لشکر حضور ثمربخش و تعیین کننده داشت. او در عملیات «والفجر ۸» نقش عمده ایفا کرد و خود از نزدیک، همراه فرمانده لشکر، در منطقه عملیّات حضور یافته و به هدایت نیروهای تحت امر پرداخت.

***

سرانجام پس از ماهها تلاش و مجاهدت در راه خدا، حسن احسانی نژاد به آرزوی دیرین خود رسید و شهد شهادت را با همرزم با وفایش شهید «جنگروی» نوشید. او در عملیات «والفجر ۸» در منطقه فاو، در روز ۲۷ بهمن ۶۴ در کنار «اروندرود» مورد اصابت ترکش قرار گرفت و به فیض شهادت نایل آمد.

 

گالری تصاویر


۱ دیدگاه

  1. تنهای تنها گفت:

    ای شهیدان
    ما شما رو فراموش نمی کنیم
    شما هم ما را فراموش نکنید و به خودمان وانگذارید 🙁

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس