سفر راهیان نور پیشکسوتان تیپ نینوا

پس از سه سال وقفه در برنامه سفرهای راهیان نور به دلیل‌ شیوع بیماری کرونا، بنا به پیشنهاد دوستان هیئت رزمندگان راهیان نینوا ، مقرر شد یک کاروان از آقایان هیئت عازم مناطق عملیاتی جنوب شویم.

متعاقب این تصمیم، برنامه ریزی وفراخان برادران هیئت جهت بازدید از مناطق عملیاتی راهیان نورانجام و متعاقب آن جمعی از پیشکسوتان ثبت نام نمودند.

پس از تنظیم روز حرکت ، مدت سفر، برنامه های روزانه سفر و محل دیدار وزیارت یادمانها و هماهنگی جهت اسکان وتدارکات سفر اعلام شد.

در تاریخ صبح جمعه پنجم اسفند ماه توسط یک دستگاه اتوبوس از تهران حرکت و عازم مناطق عملیاتی جنوب شدیم.

دراولین شب حضور، مستقیما به شهر دزفول شهر مقاومت شهر موشک باران‌ها ، شهر خاطره ها و زیارت مرقد حضرت محمد ابن موسی کاظم ( سبز قبا) مشرف شدیم.

بعد از اقامه نماز مغرب وعشا جهت استراحت و اسکان عازم پادگان شهید رستگار در روبروی دوکوهه شدیم.

شنبه ششم اسفند صبح روز دوم سفر، جهت زیارت حضرت دانیال نبی علیه السلام عازم شهر شوش شدیم . بعد از زیارت مرقد مطهر دانیال نبی علیه السلام از مناطق و یادمانهای فتح المبین، والفجر یک ، عاشورای سه و عملیات سیدالشهداء علیه السلام در منطقه عمومی فکه بازدید و زیارت کردیم.

محل اسکان دومین شب سفر در منطقه فکه و یادمان سیدالشهدا علیه السلام میهمان سردار جانباز حاج علی کرمی از فرماندهان لشکر سیدالشهداء و سایر خادمین این یادمان بودیم.

روز سوم سفر، از کانال کمیل یادمان چزابه، یادمان شهدای هویزه زیارت کرده و برای اقامه‌نماز و نهار میهمان برادران دانشجویی دانشگاه تهران در یادمان شهدای هور در منطقه شط علی بودیم که با مساعدت این عزیزان وبیاد عملیات خیبر و بدر، لحظاتی با قایق در نیزارهای هور ، یاد و خاطره شهدای لشکر سیدالشهداء (ع) در این مناطق را گرامی داشتیم.

عصر هم توفیق حاصل شد تا به اتفاق پیشکسوتان، از یادمان شهدای طلائیه، محل عملیات خیبر زیارت داشتیم. محل اسکان کاروان در شب سوم اردوگاه شهید باکری خرمشهر بود.

صبح روز چهارم در هوای نسبتا مطبوع و خنک ودر فضایی عرفانی ومعنوی در یادمان شهدای شلمچه و منطقه عملیات کربلای پنج حضور پیدا کردیم.

پس از زیارت شهدای شلمچه ، عازم نهر خَیًن منطقه عملیاتی کربلای چهار وپس از آن به اداره گمرک خرمشهر و اسکله خرمشهر در جوار نهر عرایض واروند شدیم . محلی که تیپ نینوا در عملیات والفجر هشت بیش از دوماه در این منطقه حضور داشته و در کنار اسکله ، محل شهادت جمعی از همرزمانمان را زیارت و به یاد آن دوران پرحلاوت لحظاتی را به گذشته ها برگشتیم.

اقامه نماز ظهر در مسجد جامع خرمشهر و ساعتی را به یاد عملیات بیت المقدس و شهدای عزیز این عملیات خاطرات گذشته را مرور کردیم. بعد از صرف نهار عازم یادمان شهید تندگویان در منطقه ذوالفقاریه میهمان سردار حاج قاسم صادقی مسئول این یادمان و سایر خادمین بودیم.

در طول سفر و به رسم دوران دفاع ، بعد از اقامه نماز صبح برنامه جمع خوانی دعای عهد و زیارت عاشورا برقرار بود. و در مسیر حرکت داخل اتوبوس و یادمانها، از روایتگری و توضیحات برادران کاروان در مورد اهداف وچگونگی عملیات و همچنین خاطرات بهره مند می شدیم.

روز پنجم

بعد از صرف صبحانه، عازم یادمان شهدای والفجر هشت در منطقه اروند روبری شهر فاو عراق شدیم . پس از روایتگری سردار فلکی در مورد عملیات عازم شهر اهواز و معراج شهدا شدیم.

اقامه نماز ظهر وز یارت شهدای تازه تفحص شده در معراج شهدا آخرین برنامه گروه در منطقه بود.

با توجه به دو راننده بودن اتوبوس و مکان استراحت و رانندگی تا تهران تصمیم‌گرفته شد بجای استراحت شبانه در پادگان شهید رستگار، یکسره عازم تهران شویم. در مسیر برگشت به تهران، به هنگام نماز مغرب و عشا توقفی یکساعته در پادگان دوکوهه داشتیم و بعد از اقامه نماز وصرف شام در پادگان شهید رستگار عازم تهران شدیم و در صبح ششمین روز از سفر و در روز چهارشنبه به تهران رسیدیم.

گزارش تصویری

More To Explore

شهید

شهید

شهدا

شهید محمدرضا محمودی تفرشی

نام: محمدرضا نام خانوادگی: محمودی تفرشی نام مادر: فاطمه نام پدر: حسن تاریخ تولد: ۱۳۴۸/۱۲/۲۵ محل تولد: تهران وضعیت تاهل: مجرد میزان تحصیلات: اول متوسطه (علوم تجربی) سن: ۱۷ سال تاریخ شهادت: ۱۳۶۵/۲/۱۲ محل

خانهدسته‌هاحساب کاربریسبد خرید
جستجو کردن