عملیات کربلای ۴

تاریخ عملیات: سوم دیماه ۱۳۶۵

رمز عملیات: محمد رسول الله (ص)

محل عملیات: غرب اروند رود و شهر ابوالخصیب

فرمانده لشکر: حاج علی فضلی

اهداف علمیات:

تصرف شهر بصره و تهدید جاده صفوان – بصره

عملیات کربلای ۴ از جمله عملیاتهایی بود که حدود ۶ ماه برای آن برنامه ریزی و شناسایی انجام شد، مأموریت لشکر ۱۰ سید الشهدا (ع) در این عملیات عبور از خط «لشکر ۴۱ ثارالله» و ورود به شهر «ابوالخصیب» و حرکت به سمت بصره بود. لشکر ۱۰ تحت امر «قرارگاه قدس» سپاه بود. همه عوامل و شرایط برای یک عملیات بزرگ فراهم بود. همه گردان‌ها پای کار بودند.

غروب قبل از عملیات در مسجد جامع خرمشهر آخرین توضیحات را در رابطه با عبور از رودخانه اروند و طرز برخورد با مردم شهر «ابوالخصیب» برای رزمندگان داده شد، با فرماندهان آخرین هماهنگی‌ها انجام شد و همه آماده شدند برای انجام عملیات، حوالی ساعت ۱۲ شب بود که عملیات آغاز شد.

این عملیات آزمایش سختی برای رزمندگان اسلام بود زیرا تمام زحمات ۶ ماهه آنان در کمتر از ۶ ساعت با شکست روبرو شد. پس از آن فرماندهان با برگزاری جلسات متعدد به بررسی علل این ناکامی پرداخته و خود را برای عملیات کربلای ۵ آماده کردند چند روز پس از شکست در عملیات کربلای ۴ برنامه ریزی‌ها برای انجام عملیات ۵ انجام شد و در این عملیات رزمندگان به اهداف خود رسیدند.

۳ دیدگاه‌

  1. طاهر نیکوسرشت گفت:

    مختصر و مفید عالیه برای نسل امروز و حتی دیروز که حوصله خواندن مطالب طولانی ندارند همین مدل بهتر است

  2. بهروزبیات گفت:

    اولین عملیات من بود گردان علی اکبر گروهان الحدید

  3. بهروزبیات گفت:

    درعملیات کربلای۴گروهان ما(الهدید) مسوولیت پاکسازی شهرابوالخصیب راداشت خرمشهربودیم سوارمایلر شدیم وقتی ماشین دورزد وراهی اهواز شد ازلورفتن عملیات مطلع شدیم.حال هیچکس خوب نبودو…….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *