عملیات والفجر ۲

تاریخ عملیات: بیست و نهم تیرماه ۱۳۹۲

رمز علمیات: یا الله – یا الله – یا الله

محل علمیات: منطقه مرزی پیرانشهر – حاج عمران

فرمانده لشکر: حاج کاظم رستگار

اهداف علمیات:

هدف خارج کردن شهرهای کردنشین میهن اسلامی از زیر آتش دشمن، آزادسازی ارتفاعات مهم منطقه، مسدود کردن راه ضدانقلاب و تصرف پادگان حاج عمران.

پس از طی موفقیت رزمندگان اسلام در عملیات والفجر یک که در جبهه‌های میانی اجرا شد و طی آن، ضربات سختی به نیروهای عراقی وارد آمد، در شمال غرب و در مناطق سخت و صعب العبور کوهستانی در حد فاصل بین ارتفاعات قمطیره و تمرچین که مأمنی برای اشرار و گروهک‌های ضد انقلاب داخلی نیز بود، منطقه عملیات والفجر دو انتخاب گردید. در این منطقه عملیاتی، پادگان حاج عمران که از اهمیت سوق الجیشی برخوردار است قرار دارد، این پادگان از شمال به ارتفاعات چنارستان و کلاشین، از جنوب به ارتفاعات بسیار مرتفع سکران و کدو، از شرق به ارتفاعات تمرچین و شهر مرزی پیرانشهر و از غرب به تنگه دربند و شهر چومان مصطفی (عراق) محدود می‌شود.

لشکر ۱۰ سیدالشهدا با گردان‌های پیاده (گردان حضرت قمربنی هاشم (ع)، گردان حضرت قاسم (ع)، گردان حضرت حضرت زهیر (ع)، گردان حضرت علی اصغر (ع)، گردان حجربن عدی) و گردانهای پشتیبانی رزم ادوات، توپخانه، مهندسی و تخریب در مرحله دوم وارد عملیات شد و ارتفاعات ۲۵۱۹، کدو و تپه سرخه را فتح نمود.

دشمن برای بازپس گیری منطقه و ارتفاعات مهم آن به‌ویژه ۲۵۱۹ بسیار تلاش کرد و چندین مرحله پاتک نمود رزمندگان لشکر ۱۰ سیدالشهدا با دلاورمردی و تحمل شرایط بسیار سخت مقاومت نموده و دشمن را وادار به ترک منطقه نمودند.

در حین عملیات والفجر ۲ وحضور نیروهای گردان حضرت قاسم (ع) مخصوصاً گروهان شهادت در منطقه عملیاتی و در بالای ارتفاع کله اسبی (۲۵۱۹) و تحمل تعداد زیادی مجروح و در نتیجه تحلیل رفتن نیروها جمعاً ۱۱ نفر در خط مقدم به انجام عملیات پدافندی ودفاع و حفظ دست آورد این عملیات حضور داشتند البته نیروهای کمکی هم می‌آمدند مثل شهید منصور مختاری و شهیدان بهمن محمدی نیا و بهرام نوری و نیز شهید صادق عرب که با درایت و حفظ آمادگی و ابتکار با یک قبضه اسلحه آرپی چی یک فروند هلی کوپتر عراقی را سرنگون و برگ زرینی را در دفتر مبارزات و ایثارگری‌های خود به ثبت می‌رساند.

آزادسازی حدود ۳۰۰ کیلومتر مربع از خاک عراق؛ خارج شدن شهر و پادگان پیرانشهر و نیز روستاهای اطراف آن از برد توپخانه دشمن؛ تصرف پادگان حاج عمران، گمرک مرزی و پاسگاه مرزی تمرچین عراق؛ تسلط بر شهر چومان مصطفی؛ انسداد راههای عمده تدارکاتی عناصر ضدانقلاب، از نتایج عملیات والفجر ۲ می‌باشد.

سرداران و شهدای عملیات والفجر۲ (فیلم)

۳ دیدگاه‌

 1. حمید حسین پور هستم برادر شهید از شهرری گفت:

  سلام و عرض ادب خدمت شما برادر گرامی . حسین پور هستم برادر شهید عباس حسین پور از شهرری . خواستم خدمت شما عرض کنم که اگر برایتان این امکان مقدوره فیلم کاملی از عملیات عاشورای ۳ و روز عملیات والفجر هشت بهمن سال شصت و چهار در فاو و در جزیره ساحلی ام الرصاص را برای این حقیر ارسال نمایید. برادر این حقیر در عملیات والفجر هشت بهمن سال شصت و چهار در فاو و در جزیره ساحلی ام الرصاص و در تاریخ بیست و یک بهمن سال شصت و چهار به شهادت رسیدند. و از لشگر ۱۰نیرو مخصوص سید الشهدا تهران بودند .

  • admin2 گفت:

   با سلام
   برادر حسین پور، متاسفانه در حال حاضر فیلمی از عملیات عاشورای ۳ در دسترس نمی باشد.
   ان شاءالله به مرور آرشیو فیلم و عکس لشکر ۱۰ در سایت بارگذاری خواهد شد و شما میتوانید استفاده نمایید
   با تشکر
   التماس دعا

 2. ناشناس گفت:

  در شب عملیات بازپس گیری گردمند در ۱۳۶۲/۵/۱۳ ، فرمانده محور عملیاتی عبدالحمید شاه حسینی (در سال ۱۳۶۴ در فاو شهید شد) بود ، و گردان علی اصغر (ع) با فرماندهی داوود حیدری (در شلمچه شهید شد) و گردان قمر بنی هاشم (اسم فرمانده اش که در عملیات شهید شد را فراموش کرده ام) در عملیات شرکت داشتند. صبح زود قبل از طلوع آفتاب نیروهای عراقی قصد هلی برن روی قله را داشتند که توسط شهید شاه حسینی هلیکوپتر عراقی منهدم شد. صبح از ساعت ۵ صبح در محاصره قرار گرفتیم که تا ساعت حدود ۱۲/۵ ادامه پیدا کرد و بخاطر آتش سنگین توپخانه و خمپاره اندازهای دشمن کل نفرات همراهمان شهید شدند و در آخرین لحظات که دیگر حتی شاید ۵ تا فشنگ هم برایمان نمانده بود محاصره توسط گردان زهیر شکسته شد و نیروهای تازه نفس روی قله مستقر شدند. افسوس از دوستانی که روی قله از دست دادیم. من خودم شب قبل بعد از گرفتن قله از ناحیه دست مجروح شده بودم ولی بخاطر کمبود نیرو راضی نشدم بعقب برگردم. همان شب درگیری داوود حیدری در کنارمان از ناحیه پا تیر خورد. عبدالحمید شاه حسینی در زمان رسیدن نیروهای گردان زهیر توسط تک تیرانداز از ناحیه کتف چپ مجروح شد. عراقی های نمی دانستند که در ساعات آخر محاصره تنها نیروی باقیمانده روی قله فقط ما دو نفر با تعداد حدود ۵ تا فشنگ کلاش هستیم.
  یاد شهدا بخیر – شهید موسی محمدی که از بهترین دوستانم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *