عملیات بیت المقدس ۲

تاریخ عملیات: بیست پنجم دی ماه ۱۳۶۶

رمز عملیات: یازهرا (س)

محل عملیات: شمال سلیمانیه عراق

فرمانده لشکر: حاج علی فضلی

اهداف علمیات:

نزدیک شدن به شهر سلیمانیه و سد دوکان در منطقه قلعه دیزه

عملیات بیت المقدس ۲، دومین عملیات لشکر ۱۰ (بعد از عملیات والفجر ۴) در طول هشت سال دفاع مقدس در منطقه غرب کشور در فصل زمستان بود، که بعضی روزهای آن دما به ۲۰ درجه زیر صفر هم می‌رسید. نیروهای لشکر ۱۰ سید الشهداء (ع) در این عملیات از اهواز به سنندج، پادگان امام علی (علیه السلام) منتقل شدند و گردانها جهت سازماندهی و آموزش به “اردوگاه قائم مابین شهر میاندوآب و مهاباد” منتقل گردیدند.

قرارگاه تاکتیکی لشکر ۱۰ سید الشهدا (ع) در موقعیت صف “پشت ارتفاعات قشن “دائر شد و کارهای شناسایی را شروع نمود. نیروهای لشکر در این عملیات می‌بایست از رودخانه قله چولان عبور می‌کردند و ادامه مسیر تا زیر ارتفاعات قمیش که پوشیده از برف بود را ادامه می‌دادند. با کمک تیم راپل پادگان امام علی (علیه السلام) در شرایط بسیار سخت و خطرناک، و به‌صورت ابتکاری، با سیم بکسل و ابزارهای لازم پلی را به طول ۲۰۰ متر وارتفاع و ۴۰ متر تا لبه آب به روی رودخانه احداث نمودند. احداث این پل باعث شد تا یگانهای همجوار لشکر هم بتوانند از آن استفاده نماید.

لشکر ۱۰ حضرت سید الشهدا (ع) در عملیات بیت المقدس ۲ یک باردیگر توان خود را به رخ دشمن کشید وضمن موفقیت در این عملیات، دچار خسارات سنگینی شد که از جمله آنها شهادت سرداران رشید این لشکر شهید علی اصغرصادقی، فرمانده تیپ ثارالله. شهید حاج احمد آجرلو، جانشین تیپ ثارالله شهید عبدالصالح رفعت، فرمانده گردان مسلم ابن عقیل، حجت الاسلام محسن درودی، مسئول عقیدتی می‌باشد که هرکدامشان ستاره‌ای شدند برای راه آیندگان.

۶ دیدگاه‌

 1. ناشناس گفت:

  سلام
  یادش بخیر ، توفیق حضور در عملیات بیت المقدس ۲ در گردان علی اصغر داشتم. یاد شهدای این عملیات بخیر.

 2. مرتضی درزی گفت:

  سلام.اگه خدا قبول کنه منم توی عملیات بیت المقدس ۲ با گردان علی اصغر ع حضور داشتم.
  یادش بخیر توی مسیری که با کامیون به سمت ماووت عراق می رفتیم، برای پوشش با پارچه بر روی کامیونها نوشته بودند، کمک مردم کاشان به جبهه ها. عبور از پل شهید کلهر یادش بخیر.

  قبل از عملیات توی اردوگاه قائم که در جاده میاندوآب مستقر بودیم، از ما عکس گرفتن ، آیا کسی میدونه کجا می تونم این عکس ها را بگیرم. در ضمن فرمانده گردان آقای رضاپور بود.

  • محمدرضا مفخمی گفت:

   درود برشما
   من هم در گردان حضرت قاسم بودم
   زمانی که از زیر قرآن رد میشدیم و سوار کامیونها میشدیم فیلم گرفته بودن عزیز
   احتمالاً تبلیغات لشکر یا تعاون لشکر

 3. سیدمحمد نیکخواه خوش‌کلام گفت:

  فیلم بچه‌ها ی اطلاعات و عملیات قبل از این عملیات چه جوری میشه تهیه کرد؟من برادر شهید سید حسن نیکخواه هستم ؟

 4. بهروزبیات گفت:

  سلام.یادش بخیر .یک دره عمیقی بود که ته دره رودخانه ای بود اسمش یادم نیست .اونجا یک راپل طولانی احداث کردیم بعدازعملیات شد یک پل چوبی انطرف راپل یک غار بود که تدارکات انبار کرده بودیم….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *