شهید مرتضی زارع دولابی

نام: مرتضی   |   نام خانوادگی: زارع دولابی  |   نام پدر: حبیب الله

تاریخ ولادت: ۱۳۳۷/۵/۱   |   محل ولادت: تهران   |   سن: ۲۵

تاریخ شهادت: ۱۳۶۲/۵/۱۲   |   شهادت: حاج عمران – عملیات والفجر ۲

مزار: تهران – بهشت زهرا(س) – قطعه ۲۸ ردیف ۱۳۴ شماره ۱۱

سمت: فرمانده گردان حضرت قاسم علیه السلام

 

زندگینامه شهید مرتضی زارع دولابی

مرتضی زارع دولابی در سال ۱۳۳۷ در محله دولاب تهران چشم به جهان گشود. او که در محیطی مذهبی رشد یافته بود، از همان کودکی شوق و رغبت زیادی نسبت به فراگیری علوم قرآنی و کتب مذهبی از خود نشان می داد و همراه پدر به مسجد و مجالس مذهبی می رفت. شاید زیستن در محله ای که عطر و بوی شهید نواب صفوی و شهید آیت الله سعیدی در آن پیچیده بود، نیز در شکل گیری شخصیت او بی تاثیر نبود.

مرتضی تحصیلات ابتدایی اش را در مدرسه مساوات و راهنمایی را در مدرسه مترجم الدوله گذراند. او پس از دو سال تحصیل در مقطع راهنمایی در مدرسه مترجم الدوله، درس را رها کرد و به کار آزاد پرداخت. مدتی در مغازه عمویش مشغول به کار شد. از آن پس، به رانندگی کامیون و حمل بار به شهرستان روی آورد.

فعالیت سیاسی مرتضی از سال ۱۳۵۶ شروع شد و با شروع انقلاب، گسترش یافت. او اعلامیه توزیع می کرد و در مجالس سخنرانان برجسته حضور می یافت. چندین بار نیز توسط عوامل ساواک مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

او یکبار حین فعالیت و مبارزه در خیابان پیروزی توسط ساواک دستگیر شد و دو هفته زیر کتک و شکنجه تاب آورد و دم برنیاورد. بعد از آن، نه تنها دست از مبارزه و فعالیت برنداشت، بلکه مصمم تر از گذشته به مبارزه ادامه داد. وی همراه مردم انقلابی در تسخیر و تصرف پادگانهای ۲۱ حمزه، قصرفیروزه و تسلیحات شرکت کرد.

هنگام ورود جضرت امام خمینی (ره) به میهن اسلامی، مرتضی در گروه انتظاماتی، به سرپرستی حجّت الاسلام سید حسین سعیدی ـ فرزند شهید آیت الله سعیدی ـ به انتظام کارهای استقبال بزرگ پرداخت.

مرتضی در اردیبهشت ماه ۱۳۵۸ برای همکاری به کمیته مرکزی واقع در خیابان تنکابن دعوت شد و مدتی در کمیته انقلاب اسلامی به خدمت صادقانه پرداخت.

او در همان سال، به عضویت رسمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آمد و به سرعت برای مقابله با ضد انقلاب، همراه گردان ۲ سپاه به پاوه اعزام شد و در شهرهای نقده، سنندج و باینگان جنگید.

پس از شروع جنگ تحمیلی، مرتضی زارع راهی جبهه های جنگ جنوب شد. مدتی در محور عملیاتی سوسنگرد و پس از آن در جبهه های آبادان جنگید. وی در میدان هفت تیر آبادان، هنگام درگیری با نیروهای دشمن، از ناحیه کمر مجروح شد. پس از بهبودی نسبی، به سر پل ذهاب رفت و در منطقه سراب گرم هنگاه عزیمت به خط مقدم، خودرو آنان چپ و او به سختی مجروح شد. در این حادثه، دو نفر از دوستانش به شهادت رسیدند.

مرتضی برای مداوا به تهران بازگشت. پس از بهبودی، با دختری از محله دولاب ازدواج کرد و یک ماه پس از ازدواج راهی جبهه شد.

شهید اویسی با توجه به تجربیات مرتضی، مسئوولیت گردان بلال را به او پیشنهاد کرد اما او نپذیرفت.

در عملیات فتح المبین از ناحیه دست مجروح شد اما باز هم جبهه را رها نکرد.

پس از پایان عملیّات بیت المقدس همراه جمعی از مسئولان برای کمک به مردم مظلوم لبنان، به سوریه و لبنان اعزام شد. پس از مدتی خدمت در آن جا به کشور بازگشت و خودش را به جبهه سومار رساند و در عملیّات مسلم بن عقیل شرکت کرد.

او در عملیّات والفجر مقدماتی با مسئوولیت فرمانده گردان حضرت قاسم(ع) از تیپ سیدالشهدا(ع) حضور یافت و حماسه آفرید. پس از آن، با همین مسئوولیت در عملیات والفجر۱ نیز شرکت کرد و این بار حین عملیّات از ناحیه پشت ترکش خورد که به دنبال آن، مدت دو ماه در بیمارستان بستری گردید.

پس از بهبودی، خودش را برای عملیّات والفجر ۲ به جبهه رساند و در تصرف قله استراتژیک ۲۵۱۹ ، ایثارگری نمود. وی در این عملیّات، از ناحیه کتف زخم برداشت اما خم به ابرو نیاورد تا روحیه نیروهایش خراب نشود، خود را از قله به پایین کشاند، تا نیروهایش را هدایت کند، اما با تنی مجروح، اما قامتی افراشته، به دیدار یار شتافت و به فوز عظمای شهادت رسید.

 

آثار تولید شده درباره شهید مرتضی زارع دولابی

کتاب «در مسیر هدایت»؛ زندگینامه شهید مرتضی زارع از زمان تولد تا شهادت در ۴ فصل.

  • نویسنده: ابوالفضل طاهرخانی
  • ناشر: هزاره ققنوس
  • سال چاپ: ۱۳۸۴
  • تعداد صفحات: ۱۱۴ صفحه

جلد کتاب در مسیر هدایت – شهید مرتضی زارع دولابی

 

گالری تصاویر

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 نظرات
0 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
0 نویسندگان دیدگاه
اعظم السادات عابدي آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
اعظم السادات عابدي
مهمان
اعظم السادات عابدي

انها رفتن تا ما بمانیم،جان خود را فدا کردن تا ما در ارامش باشیم، یادمان باشد در قبال خون شهدا مسئول هستیم از شهید عزیزمون مرتضی زارع میخواییم که دست مارو بگیره و راه هدایت رو نشونمون بده🌷🌷🌷